Zaproszenie na konferencję prasową 21.06.2018

Cze 11, 2018 by bartek in  aktualności

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” 21-23 IX 2018.

Konferencja odbędzie się: 13 czerwca (środa), godz. 11.00
w siedzibie Kurii Metropolitalnej Gnieźnieńskiej, ul. Jana Łaskiego 7 w Gnieźnie.
udział wezmą:
– Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski
– Tomasz Budasz – Prezydent Miasta Gniezno
– Beata Tarczyńska – Starosta Powiatu Gniezno
– Marta Titaniec – Wiceprezes Fundacji Św. Wojciecha Adalberta, Przewodnicząca – Komitetu Organizacyjnego Zjazdu
– Marcin Przeciszewski – Prezes KAI, Przewodniczący Komisji Medialnej
Podczas konferencji zostanie przedstawiony aktualny program Zjazdu oraz warunki akredytacji. Prosimy o potwierdzenie obecności: sekretariat@ekai.pl

Trwają zapisy na XI Zjazd Gnieźnieński

Cze 14, 2018
 

Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, 10 Kościołów chrześcijańskich zaangażowanych w organizację – to kilka liczb streszczających XI Zjazd Gnieźnieński, który w dniach 21-23 września odbędzie się w Gnieźnie. Szczegóły zaprezentowano 13 czerwca podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ

Kwi 18, 2018
   

11 kwietnia 2018 w siedzibie KAI odbyła się konferencja prasowa otwierająca rekrutację na XI Zjazd Gnieźnieński.

W konferencji wzięli udział:

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski – przewodniczący Zjazdu

Marta Titaniec – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, wiceprezes Fundacji św. Wojciecha-Adalberta

Jarema Piekutowski – z Komisji Programowej Zjazdu

Ks. prof. Sławomir Pawłowski – przewodniczący Komisji Ekumenicznej Zjazdu

Marcin Przeciszewski – przewodniczący Komisji Medialnej Zjazdu

Briefing Prasowy przed inauguracją XI Zjazdu Gnieźnieńśkiego

Wrz 21, 2018

Przed otwarciem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, o godzinie 10:00 rozpoczął się briefing prasowy. Brali w nim udział: abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Przewodniczący Zjazdów Gnieźnieńskich, bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Marta Titaniec, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Briefing poprowadził Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

„Cieszymy się, że mamy już XI Zjazd Gnieźnieński! Spodziewamy się ok. 1000 uczestników z Gniezna, Polski i Europy” – powiedziała Marta Titaniec. Na Zjazd Gnieźnieński zaproszony jest każdy, ponieważ „chcemy nie tylko słuchać, ale współtworzyć” – podkreśliła. „Szczególną do tego okazja są warsztaty chrześcijańskiej wolności, które będą miały miejsce dzisiaj i jutro od godziny 17:00 do 19:00. Spotkanie ma wymiar ekumeniczny, czego przejawem jest m.in. obecność kapelanów trzech wyznań, katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, oraz specjalne nabożeństwo, które rozpocznie się dzisiaj o 20:00 na gnieźnieńskim rynku.”

Bp Jerzy Samiec także zwrócił uwagę na aspekt ekumeniczny spotkania. „Jesteśmy pod wrażeniem, że Zjazd Gnieźnieński nie jest tylko lokalną inicjatywą, ale dotyczy całej Polski i Europy”. Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej zauważył ponadto, że różnorodność – która jest cechą tak Polski, jak i całej Europy – dodaje kolorytu. Jako istotne elementy idei zjazdów wskazał dążenie do jedności oraz dyskusję o wolności. „Organizacja tego zjazdu świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności naszych Kościołów” – zakończył bp Samiec.

„Te trzy dni wspólnego bycia razem, modlitwy i refleksji są wielkim darem, szczególnie dla mnie jako biskupa tego miejsca. Mam nadzieję, że to dzieło będzie ważnym etapem na drodze, którą idziemy” – podzielił się abp Wojciech Polak. Wskazał także na nieprzypadkowy wybór daty XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywa się w przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym też kontekście odwołał się do tematu wolności, przypominając słowa Jana Pawła II, że jest to „dar i zadanie”. Prymas Polski zakończył, mówiąc: „Jesteśmy po to, aby w imię wolności budować mosty. Ten wysiłek może rodzić dobro dla naszych Kościołów, dla Polski, dla Europy. Jeśli Gniezno będzie przyciągać ludzi w tym celu, to będzie miejscem błogosławionym, z którego może wywoływać dobro”.

W XI Zjeździe Gnieźnieńskim weźmie udział ok. 1000 uczestników z 14 krajów Europy, w tym 100 dziennikarzy. Zaproszonych zostało 40 prelegentów różnych narodowości, a 22 warsztaty będą prowadzone przez 27 trenerów. Każdy uczestnik spotkania otrzyma specjalny egzemplarz Biblii Ekumenicznej. Całe spotkanie przygotowywało 14 różnych organizacji i stowarzyszeń.