W sobotę rozpoczęła się sesja poświęcona tematowi małżeństwa i rodziny zatytułowana: Odkrycie małżeństwa jest przed nami.

Spotkanie rozpoczął śpiew pieśni „Bóg jest miłością” zainicjowany przez scholę dominikańską przy warszawskim Służewie. W dyskusji panelowej wzięli udział dr Jerzy Grzybowski ze Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskiego, Maria Hildingsson, Europejska Inicjatywa Obywatelska „Mama, Tata i Dzieci”, Agata i Krzysztof Jankowiakowie reprezentujący Ruch Światło-Życie oraz prof. Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II, Dariusz Piórkowski SJ, duszpasterz współpracujący z ruchem Małżeńskie Drogi. Panel prowadził dr hab. Marek Rymsza,  redaktor Laboratorium „Więzi” i  Equipes Notre Dame.

Dr Grzybowski zachęcił małżeństwa, by miały odwagę podejmować wysiłek, uczestniczyć w rekolekcjach na temat swoich związków: „Weekend rekolekcyjny to tzn. terapia wstrząsowa często pozwala nam spojrzeć na nowo, na siebie i na relacje w małżeństwie. Nawet w śmiertelnym wrogu można spotkać osobę czułą i delikatną, która pragnie kochać albo być kochana. Nowy początek nie zawsze musi się wiązać z kryzysem.”

Państwo Jankowiakowie, mający 40-letni staż małżeński podkreślili rolę sakramentu małżeństwa w życiu społecznym. Powiedzieli również o tym jak ważne jest ciągłe odnawianie związku i praca nad nim: „Zdawało nam się, że po 40 latach już nic nowego nie możemy sobie powiedzieć. Odkryliśmy na nowo pokłady wzajemnej życzliwości. Widzenie wciąż na nowo jest sposobem przeżywania małżeństwa, chrześcijaństwa też. Widzenie NA NOWO! Odnawiajcie się na nowo Duchem – tak mówi Pismo Święte.” – mówili małżonkowie.

Wspólnie wyciągnięto wniosek, że w obecnych czasach przeżywamy największy kryzys małżeństwa. Świadczy o tym rosnąca liczba rozwodów i separacji. Tym bardziej, jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do zmiany tej rzeczywistości i ukazania małżeństwa jako fascynującej przygody, przeżywanej z Chrystusem.