Drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego rozpoczęliśmy krótką modlitwą prowadzoną przez o. Marka Pieńkowskiego OP – kapelana katolickiego – poprzedzającą panel dyskusyjny pt. „Kryzys migracyjny – kryzys uchodźczy – kryzys solidarności?”. Spotkanie odbyło się w auli I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a zaproszonymi gośćmi byli: ks. dr hab. Waldemar Cisło – Pomoc Kościołowi na Wschodzie, p. Agnieszka Kosowicz – Polskie Forum Migracyjne, dr hab. Marek Rymsza – doradca Prezydenta RP, oraz bp dr Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady ds. Migracji KEP. Spotkanie moderował dr Paweł Stachowiak.

Prowadzący dyskusję zadał każdemu z uczestników pytanie: Co „problem migracyjny” o nas mówi  – jako społeczeństwie, oraz o wspólnocie Kościoła? Do pytania dodał także tezę o korelacji między częstotliwością praktyk religijnych, a niechęcią do imigrantów.

Jako pierwszy próby odpowiedzi na tę tezę podjął się ks. Waldemar Cisło. Dla duchownego jest to sytuacja powiązana z wielką tragedią – „widzimy obrazki z morza”. „Czy bardziej winni są ci, którzy starają się ich powstrzymać, czy ci co dają im nadzieję?” – zapytał. Rozmówca przywołał także słowa papieża Franciszka, że integracja jest warunkiem dobrego zwieńczenia procesu migracyjnego, przez co, jeżeli nie jesteśmy w stanie zintegrować tych ludzi to lepiej ich nie przyjmować. „Czy nasza postawa jest właściwa? Uważam, że dawanie fałszywej nadziei jest gorsze” – zakończył ks. Waldemar.

Pani Agnieszka Kosowicz, która zajmuje się osobami, którzy już pokonali morze czy granice. „Czymś innym jest migracja, a czymś innym jest uchodźctwo. Nasza odpowiedź powinna być inna na jedno i drugie”. Pani prezes opowiedziała także o swojej współpracy i spotkaniach ze środowiskiem kościelnym – dla mnie jako katoliczki było wielkim zdziwieniem, kiedy moja skuteczność nawiązywania kontaktów, przede wszystkim z księżmi, wynosi 2 proc. Wielu katolików jest zagubionych i nie wie co ma myśleć” – powiedziała. Wśród kapłanów dominująca jest obawa o budzenie kontrowersji – księża obawiają się, że gdy zaproszą nas na spotkanie to oni jako kapłani zostaną we wspólnocie odrzuceni. Ludzie odchodzą ze swoich wspólnot, bo tracą rozeznanie. „Mamy ogromny problem z tym, że zgadzamy się na mówienie o uchodźcach jako nie-ludziach”. Problemem wielu ludzi Ewangelii jest to, że ich postawy nie mają z nią nic wspólnego.

„W interpretacji postaw ludzi istotny jest kontekst” – powiedział dr Marek Rymsza. Wśród polskiego społeczeństwa wskazał na trzy najistotniejsze. Po pierwsze są to lęk i obawa. Według niego, jeżeli widzimy problem i się od niego odgrodzimy, to nie będzie on nas dotyczył. Po drugie boimy się utracić swojej tożsamości. Po trzecie zaś nie potrafimy zadbać o integrację tych ludzi. „Nie da się jednym schematem interpretacyjnym odpowiedzieć na to pytanie” – zakończył.

„Jestem przekonany, że nasze polskie społeczeństwo jest bardzo wrażliwe na nędzę drugiego człowieka” – powiedział biskup Zadarko. Według hierarchy nie mamy problemu z uchodźcą, ale z całym kompleksem zjawisk i przekazów, które docierają do nas od Kościoła, rządu czy wszelkiego rodzaju instytucji społecznych i internetu. „Chrześcijanin staje wobec problemu a nie konkretnego uchodźcy”. Biskup przywołał także sytuację przyjęcia w Polsce uchodźców, po jakimś czasie zniknęli, co rozeszło się jako przykład, że oni nie chcą tutaj być. „Pokazuje to jednak, że jeśli katolik spotka się z uchodźcą to jestem przekonany, że odda mu swoje serce” – podkreślił duchowny. „Kiedy 20 lat temu przez Polskę przeszło 90 tys. Czeczenów nikt się nie zająknął – tylko wtedy uchodźca kojarzył nam się z zupełnie kimś innym.” Ksiądz biskup przypomniał także, że na Lampedusę przybywają tysiące chrześcijan z Afryki subsaharyjskiej. Jako źródło problemu wskazał także powszechną dygitazilację: „każdy Afrykańczyk w najmniejszej nawet wiosce ma komórkę. On nie musi umieć czytać, żeby wiedzieć, gdzie żyje się lepiej”.

Dyskusja cieszyła się dużym zainteresowaniem bowiem temat jest wciąż aktualny w sferze publicznej. Z publiczności padały pytania, m. in. czy przypadkiem ludzie nie boją się, że przyjmując uchodźców zostaną z problemem sami. „Mam nadzieję, że znajdziemy polską drogę i polską odpowiedź na to, co się dzieje” – powiedział biskup Krzysztof Zadarko. 

Zaproszenie na konferencję prasową 21.06.2018

Cze 11, 2018

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową przed XI Zjazdem Gnieźnieńskim „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” 21-23 IX 2018.

Konferencja odbędzie się: 13 czerwca (środa), godz. 11.00
w siedzibie Kurii Metropolitalnej Gnieźnieńskiej, ul. Jana Łaskiego 7 w Gnieźnie.
udział wezmą:
– Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski
– Tomasz Budasz – Prezydent Miasta Gniezno
– Beata Tarczyńska – Starosta Powiatu Gniezno
– Marta Titaniec – Wiceprezes Fundacji Św. Wojciecha Adalberta, Przewodnicząca – Komitetu Organizacyjnego Zjazdu
– Marcin Przeciszewski – Prezes KAI, Przewodniczący Komisji Medialnej
Podczas konferencji zostanie przedstawiony aktualny program Zjazdu oraz warunki akredytacji. Prosimy o potwierdzenie obecności: sekretariat@ekai.pl

OTWARCIE XI ZJAZDU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wrz 21, 2018

20 września 2018 roku, o godzinie 11:15, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie został oficjalnie otwarty XI Zjazd Gnieźnieński!

Spotkanie rozpoczęła modlitwa poprowadzona przez kapelanów trzech wyznań chrześcijańskich: o. Marka Pieńkowskiego OP, ks. Pawła Minajewa oraz ks. Michała Makulę. Zostały w niej wspomniane osoby, które związane były z ideą zjazdów gnieźnieńskich, a w tym roku odeszły z tego świata.

„Za wolność waszą i naszą”. Być wolnym to być dla innych

Wrz 23, 2018

Prof. Rocco Buttiglione – senator, filozof, polityk chadecki, znawca myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II

Prow. ks. prof. Przemysław Kwiatkowski – prezes Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta i rektor PWSD w Gnieźnie

Ostatni dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego rozpoczął się od prelekcji prof. Rocco Buttiglione – włoskiego filozofa, senatora i znawcę myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Spotkaniu z prelegentem przewodniczył ks. prof. Przemysław Kwiatkowski – prezes Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta i rektor PWSD w Gnieźnie. Temat wystąpienia brzmiał: „<<Za wolność waszą i naszą>>. Być wolnym to być dla innych”.