Drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego rozpoczęliśmy krótką modlitwą prowadzoną przez o. Marka Pieńkowskiego OP – kapelana katolickiego – poprzedzającą panel dyskusyjny pt. „Kryzys migracyjny – kryzys uchodźczy – kryzys solidarności?”. Spotkanie odbyło się w auli I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a zaproszonymi gośćmi byli: ks. dr hab. Waldemar Cisło – Pomoc Kościołowi na Wschodzie, p. Agnieszka Kosowicz – Polskie Forum Migracyjne, dr hab. Marek Rymsza – doradca Prezydenta RP, oraz bp dr Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady ds. Migracji KEP. Spotkanie moderował dr Paweł Stachowiak.

Prowadzący dyskusję zadał każdemu z uczestników pytanie: Co „problem migracyjny” o nas mówi  – jako społeczeństwie, oraz o wspólnocie Kościoła? Do pytania dodał także tezę o korelacji między częstotliwością praktyk religijnych, a niechęcią do imigrantów.

Jako pierwszy próby odpowiedzi na tę tezę podjął się ks. Waldemar Cisło. Dla duchownego jest to sytuacja powiązana z wielką tragedią – „widzimy obrazki z morza”. „Czy bardziej winni są ci, którzy starają się ich powstrzymać, czy ci co dają im nadzieję?” – zapytał. Rozmówca przywołał także słowa papieża Franciszka, że integracja jest warunkiem dobrego zwieńczenia procesu migracyjnego, przez co, jeżeli nie jesteśmy w stanie zintegrować tych ludzi to lepiej ich nie przyjmować. „Czy nasza postawa jest właściwa? Uważam, że dawanie fałszywej nadziei jest gorsze” – zakończył ks. Waldemar.

Pani Agnieszka Kosowicz, która zajmuje się osobami, którzy już pokonali morze czy granice. „Czymś innym jest migracja, a czymś innym jest uchodźctwo. Nasza odpowiedź powinna być inna na jedno i drugie”. Pani prezes opowiedziała także o swojej współpracy i spotkaniach ze środowiskiem kościelnym – dla mnie jako katoliczki było wielkim zdziwieniem, kiedy moja skuteczność nawiązywania kontaktów, przede wszystkim z księżmi, wynosi 2 proc. Wielu katolików jest zagubionych i nie wie co ma myśleć” – powiedziała. Wśród kapłanów dominująca jest obawa o budzenie kontrowersji – księża obawiają się, że gdy zaproszą nas na spotkanie to oni jako kapłani zostaną we wspólnocie odrzuceni. Ludzie odchodzą ze swoich wspólnot, bo tracą rozeznanie. „Mamy ogromny problem z tym, że zgadzamy się na mówienie o uchodźcach jako nie-ludziach”. Problemem wielu ludzi Ewangelii jest to, że ich postawy nie mają z nią nic wspólnego.

„W interpretacji postaw ludzi istotny jest kontekst” – powiedział dr Marek Rymsza. Wśród polskiego społeczeństwa wskazał na trzy najistotniejsze. Po pierwsze są to lęk i obawa. Według niego, jeżeli widzimy problem i się od niego odgrodzimy, to nie będzie on nas dotyczył. Po drugie boimy się utracić swojej tożsamości. Po trzecie zaś nie potrafimy zadbać o integrację tych ludzi. „Nie da się jednym schematem interpretacyjnym odpowiedzieć na to pytanie” – zakończył.

„Jestem przekonany, że nasze polskie społeczeństwo jest bardzo wrażliwe na nędzę drugiego człowieka” – powiedział biskup Zadarko. Według hierarchy nie mamy problemu z uchodźcą, ale z całym kompleksem zjawisk i przekazów, które docierają do nas od Kościoła, rządu czy wszelkiego rodzaju instytucji społecznych i internetu. „Chrześcijanin staje wobec problemu a nie konkretnego uchodźcy”. Biskup przywołał także sytuację przyjęcia w Polsce uchodźców, po jakimś czasie zniknęli, co rozeszło się jako przykład, że oni nie chcą tutaj być. „Pokazuje to jednak, że jeśli katolik spotka się z uchodźcą to jestem przekonany, że odda mu swoje serce” – podkreślił duchowny. „Kiedy 20 lat temu przez Polskę przeszło 90 tys. Czeczenów nikt się nie zająknął – tylko wtedy uchodźca kojarzył nam się z zupełnie kimś innym.” Ksiądz biskup przypomniał także, że na Lampedusę przybywają tysiące chrześcijan z Afryki subsaharyjskiej. Jako źródło problemu wskazał także powszechną dygitazilację: „każdy Afrykańczyk w najmniejszej nawet wiosce ma komórkę. On nie musi umieć czytać, żeby wiedzieć, gdzie żyje się lepiej”.

Dyskusja cieszyła się dużym zainteresowaniem bowiem temat jest wciąż aktualny w sferze publicznej. Z publiczności padały pytania, m. in. czy przypadkiem ludzie nie boją się, że przyjmując uchodźców zostaną z problemem sami. „Mam nadzieję, że znajdziemy polską drogę i polską odpowiedź na to, co się dzieje” – powiedział biskup Krzysztof Zadarko. 

„Za wolność waszą i naszą”. Być wolnym to być dla innych

Wrz 23, 2018

Prof. Rocco Buttiglione – senator, filozof, polityk chadecki, znawca myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II

Prow. ks. prof. Przemysław Kwiatkowski – prezes Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta i rektor PWSD w Gnieźnie

Ostatni dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego rozpoczął się od prelekcji prof. Rocco Buttiglione – włoskiego filozofa, senatora i znawcę myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Spotkaniu z prelegentem przewodniczył ks. prof. Przemysław Kwiatkowski – prezes Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta i rektor PWSD w Gnieźnie. Temat wystąpienia brzmiał: „<<Za wolność waszą i naszą>>. Być wolnym to być dla innych”.

CZY NAPRAWDĘ NA PIERWSZYM MIEJSCU? OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W KOŚCIELE I SPOŁECZEŃSTWIE

Wrz 23, 2018

Poobiednia sesja plenarna w auli IKE w Gnieźnie zgromadziła wielu zainteresowanych. W rozmowie nt. „Czy naprawdę na pierwszym miejscu? Osoby z niepełnosprawnościami w Kościele i społeczeństwie” wzięły udział cztery rozmówczynie: dr Agnieszka Dudzińska, pani Maria Libura, s. Eliza Myk OP, oraz dr Anna Maliszewska. Sesję moderował Jarema Piekutowski.

Ekumeniczna Droga Wolności

Wrz 22, 2018

Ostatnim akcentem pierwszego dnia XI Zjazdu Gnieźnieńskiego było nabożeństwo – Ekumeniczna Droga Wolności. O godzinie 20:00 duchowni dziesięciu Kościołów chrześcijańskich, które są obecne na spotkaniu, oraz wielu innych uczestników zebrało się na gnieźnieńskim rynku.