KONFERENCJA PRASOWA

Kwi 08, 2018 by bartek in  aktualności Events

Katolicka Agencja Informacyjna

zaprasza na konferencję prasową na temat

XI Zjazdu Gnieźnieńskiego:

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”

11 kwietnia (środa) godz. 11.00

Centrum Medialne KAI, Skwer kardynała Wyszyńskiego 9 Ip, Warszawa

 

W konferencji udział wezmą:

 

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski – przewodniczący Zjazdu

Marta Titaniec – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, wiceprezes Fundacji św. Wojciecha-Adalberta

Zbigniew Nosowski – przewodniczący Komisji Programowej Zjazdu

Ks. prof. Sławomir Pawłowski – przewodniczący Komisji Ekumenicznej Zjazdu

Marcin Przeciszewski – przewodniczący Komisji Medialnej Zjazdu

 

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń: sekretariat@ekai.pl

Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21 – 23 września br. w Gnieźnie. XI Zjazd Gnieźnieński: „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” będzie okazją do spotkania osób, wspólnot i organizacji, które chcą budować chrześcijańskie fundamenty Europy i społeczeństwa obywatelskiego. Przybędą nań znani prelegenci z Polski i z innych krajów europejskich: duchowni, politycy i ludzie kultury.

Współczesne Zjazdy Gnieźnieńskie, nawiązujące do apelu Jana Pawła II o budowanie europejskiej wspólnoty ducha  z 1997 r. organizowane są wspólnie przez liczne organizacje katolickie przy współudziale  Polskiej  Rady Ekumenicznej. Patronat honorowy nad Zjazdem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i będzie na nim obecny.

Briefing Prasowy przed inauguracją XI Zjazdu Gnieźnieńśkiego

Wrz 21, 2018

Przed otwarciem XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, o godzinie 10:00 rozpoczął się briefing prasowy. Brali w nim udział: abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Przewodniczący Zjazdów Gnieźnieńskich, bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Marta Titaniec, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Briefing poprowadził Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

„Cieszymy się, że mamy już XI Zjazd Gnieźnieński! Spodziewamy się ok. 1000 uczestników z Gniezna, Polski i Europy” – powiedziała Marta Titaniec. Na Zjazd Gnieźnieński zaproszony jest każdy, ponieważ „chcemy nie tylko słuchać, ale współtworzyć” – podkreśliła. „Szczególną do tego okazja są warsztaty chrześcijańskiej wolności, które będą miały miejsce dzisiaj i jutro od godziny 17:00 do 19:00. Spotkanie ma wymiar ekumeniczny, czego przejawem jest m.in. obecność kapelanów trzech wyznań, katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, oraz specjalne nabożeństwo, które rozpocznie się dzisiaj o 20:00 na gnieźnieńskim rynku.”

Bp Jerzy Samiec także zwrócił uwagę na aspekt ekumeniczny spotkania. „Jesteśmy pod wrażeniem, że Zjazd Gnieźnieński nie jest tylko lokalną inicjatywą, ale dotyczy całej Polski i Europy”. Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej zauważył ponadto, że różnorodność – która jest cechą tak Polski, jak i całej Europy – dodaje kolorytu. Jako istotne elementy idei zjazdów wskazał dążenie do jedności oraz dyskusję o wolności. „Organizacja tego zjazdu świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności naszych Kościołów” – zakończył bp Samiec.

„Te trzy dni wspólnego bycia razem, modlitwy i refleksji są wielkim darem, szczególnie dla mnie jako biskupa tego miejsca. Mam nadzieję, że to dzieło będzie ważnym etapem na drodze, którą idziemy” – podzielił się abp Wojciech Polak. Wskazał także na nieprzypadkowy wybór daty XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywa się w przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym też kontekście odwołał się do tematu wolności, przypominając słowa Jana Pawła II, że jest to „dar i zadanie”. Prymas Polski zakończył, mówiąc: „Jesteśmy po to, aby w imię wolności budować mosty. Ten wysiłek może rodzić dobro dla naszych Kościołów, dla Polski, dla Europy. Jeśli Gniezno będzie przyciągać ludzi w tym celu, to będzie miejscem błogosławionym, z którego może wywoływać dobro”.

W XI Zjeździe Gnieźnieńskim weźmie udział ok. 1000 uczestników z 14 krajów Europy, w tym 100 dziennikarzy. Zaproszonych zostało 40 prelegentów różnych narodowości, a 22 warsztaty będą prowadzone przez 27 trenerów. Każdy uczestnik spotkania otrzyma specjalny egzemplarz Biblii Ekumenicznej. Całe spotkanie przygotowywało 14 różnych organizacji i stowarzyszeń.

WordPress Resources at SiteGround

Maj 11, 2016
WordPress is an award-winning web software, used by millions of webmasters worldwide for building their website or blog. SiteGround is proud to host this particular WordPress installation and provide users with multiple resources to facilitate the management of their WP websites:

ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ

Kwi 18, 2018
   

11 kwietnia 2018 w siedzibie KAI odbyła się konferencja prasowa otwierająca rekrutację na XI Zjazd Gnieźnieński.

W konferencji wzięli udział:

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski – przewodniczący Zjazdu

Marta Titaniec – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, wiceprezes Fundacji św. Wojciecha-Adalberta

Jarema Piekutowski – z Komisji Programowej Zjazdu

Ks. prof. Sławomir Pawłowski – przewodniczący Komisji Ekumenicznej Zjazdu

Marcin Przeciszewski – przewodniczący Komisji Medialnej Zjazdu