Kaplica zjazdowa

X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu towarzyszy tymczasowa kaplica – miejsce ciszy i modlitwy. Znajduje się ona w sali nr15 w budynku Instytutu Kultury Europejskiej UAM (pierwsza sala na parterze).

Dekoracja kaplicy wykorzystuje piękne witraże – dzieła Teresy Reklewskiej – oraz utwory dwóch  muzyków i kompozytorów, którzy w ostatnich latach wspólnie koncertują: profesora organów Bogusława Grabowskiego  i saksofonisty Macieja Sikały. Jednemu z utworów, Ave Maria, towarzyszy śpiew Anny Bajor (sopran).

 

Teresa Maria Reklewska

Ukończyła w 1956 r. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach tkaniny Eleonory Plutyńskiej i malarstwa Marka Włodarskiego. Studiowała później przez dwa lata w Paryżu, m.in. w Atelier d’Art Sacré. Następnie do 1972 r. tworzyła w pracowni Jacques le Chevalliera własne projekty malarskie i wykonywała samodzielnie witraże.

W czasie pobytu we Francji wygrała ogólnopolski konkurs na projekt witraży do kościoła N.M.P. na Piasku we Wrocławiu (witraże realizowane w pracowni J. Chevalliera w Paryżu). W 1976 r. otrzymała za te witraże Nagrodę im Brata Alberta w dziedzinie sztuki sakralnej.

Po wielu próbach otworzyła w 1975 r. własną pracownię witrażową w Warszawie. Pracownia ta jako pierwsza i jedyna wtedy działała na zasadach ścisłego współuczestnictwa artysty w tworzeniu dzieła na każdym etapie jego powstawania. Od tego czasu tworzyła wyłącznie w Polsce.

Dzieła Teresy Reklewskiej można zobaczyć m.in. w takich miejscach jak: kościół św. Marcina w  Warszawie, kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu, pływalnia miejska w Asconie w Szwajcarii, kościół św. Małgorzaty w Nowym Sączu, kościół św. Wojciecha we Wrocławiu, kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Warszawie-Aninie, kościół św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Znana jest także w Japonii, gdzie tworzyła witraże do takich budynków: Szkoła Handlowa w Shiba, Prefektura Policji w Kumagaya, kościół św. Franciszka Ksawerego w Kanda.

 

Bogusław Grabowski

Ukończył studia muzyczne ukończył w 1982 r. w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczął też pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jest obecnie profesorem zwyczajnym i prowadzi  klasę organów.

Koncertował w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Francji,  Szwajcarii,  Belgii,  Holandii, Danii, Szwecji, we Włoszech, USA oraz  na  Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla  radia  i telewizji w  Polsce,  Niemczech,  Szwecji  i na Ukrainie. Ma na swoim koncie 15 pozycji fonograficznych nagranych cyfrowo oraz wydanych  w Polsce, Niemczech oraz w USA.

Bogusław Grabowski jest też kompozytorem. Pisze szczególnie utwory na głosy wokalne, chór  i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Prowadzi na Pomorzu działalność popularyzatorską, organizując koncerty z udziałem najwybitniejszych organistów, kameralistów oraz chórów i orkiestr  z Polski, Europy, a także obu Ameryk, Australii i Japonii. Jest autorem i pomysłodawcą takich cykli jak Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej, Muzyka w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wykłada również na uczelniach o profilu teologicznym, jest ekspertem w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień państwowych i kościelnych.

 

Maciej Sikała

Urodził się w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista,  kompozytor,  wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy, obecnie w stopniu doktora. Współpracował, koncertując lub nagrywając, z czołówką polskiej sceny jazzowej, m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim,  Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim,  Leszkiem Możdżerem,  Piotrem Wojtasikem,  Jarosławem Śmietaną,  Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy, jak: Lester Bowie, David Liebman,  Ronnie Burrage,  Billy Harper,  Wayne Dockerey,  John Betsch,  Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyka”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w Niemczech, Rosji,  Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii  na Białorusi, Litwie, we Francji,  Szwecji,  Mołdawii,  Rumunii,  Kanadzie,  Izraelu,  Austrii,  Ukrainie, Belgii,  Indiach, Anglii, we Włoszech. W ankiecie  ,,Jazz Top”  zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005, 2010 i 2012-2014.