Header Image

Gniezno

Historia miasta

Gniezno położone jest w południowo-wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, około 50 km na wschód od Poznania. Miasto zamieszkane przez około 70 tys. mieszkańców, otaczają liczne jeziora. Trzy z nich: Winiary, Jelonek oraz Świętokrzyskie położone są w samym mieście. Gniezno posiada nie tylko bogatą tradycję historyczną, ale reprezentuje również nowoczesną gospodarkę. Współcześnie dobry klimat do lokowania tu swoich inwestycji doceniło wiele firm z kapitałem polskim i zagranicznym. Miasto jest ośrodkiem usługowo-handlowym z dobrze rozwiniętą infrastrukturą kulturalno-oświatową..
W roku 1000 w Gnieźnie miał miejsce Zjazd, podczas którego Bolesław Chrobry gościł cesarza niemieckiego Ottona III. W 1025 r. Bolesław Chrobry został koronowany pierwszym królem Polski. Ci więc, którzy chcieliby zobaczyć miejsce, w którym tworzyło się państwo polskie oraz kształtowała się wiara chrześcijańska, powinni koniecznie przyjechać do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, miasta św. Wojciecha. To w tym miejscu legendarny Lech pożegnał swoich braci Czecha i Rusa, by założyć na wzgórzu pierwsze polskie miasto.
 
Gniezno jest szczególnym miastem ze względu na swoją historię. To tutaj nasza państwowość rosła w siłę, to tutaj należy szukać podwalin chrześcijaństwa w Polsce. Gniezno było pierwszą stolicą – siedzibą polskich władców. Po śmierci św. Wojciecha jego ciało zostało złożone w katedrze, a do grobowca w 1000 r. odbył pielgrzymkę cesarz Otton III. Dzięki posiadaniu relikwii męczennika Bolesław Chrobry mógł utworzyć metropolię, co było warunkiem do uzyskania korony. Katedra stała się aulą koronacyjną polskich królów, a metropolita gnieźnieński był jedyną osobą mogącą dokonywać koronacji. W Gnieźnie miał również miejsce pierwszy synod, podczas którego metropolia gnieźnieńska utworzona przez papieża Sylwestra II została ogłoszona Państwem Polskim. Rola Gniezna wzrosła na początku XV w., kiedy to arcybiskup Gniezna otrzymał tytuł Prymasa Polski. 100 lat później arcybiskup mianował się interrexem i księciem Księstwa Polskiego.
Postać św. Wojciecha, głównego patrona Polski była ważnym czynnikiem integrującym Polaków w czasie rozbicia dzielnicowego, a Gniezno było celem licznych pielgrzymek wzmacniających tożsamość narodową. Liczne badania nad życiem i działaniem świętego ukazują jego postać w nowym świetle. Wyjątkowo aktywna działalność polityczna, kulturalna i religijna wywierała ogromny wpływ na średniowieczną Europę.
Więcej informacji na temat Gniezna znajdą Państwo na stronie internetowej: www.gniezno.eu.